Jak leczyć płaskostopie?

0
526
Rate this post

Każde dziecko chce jak najszybciej zacząć chodzić na własnych nogach. Dlatego zaczyna raczkować, aby w ten sposób nabrać nieco więcej sprawności ruchowej. Potem zaczyna skakać w kojcu, jeszcze trzymając się rączkami poręczy. Aż w końcu nadchodzi taki moment, gdy dzieci zaczynają same chodzić. Stop, to w tym momencie każdy rodzic powinien zapewnić, że nie pojawi się płaskostopie u dzieci!
Co to jest płaskostopie i jak do niego dochodzi?

Jedną z chorób stóp jest płaskostopie, które polega na deformacji postawy ciała. Stopa naturalnie posiada odpowiednie strefy nacisku na podłoże. Wewnętrzna strona posiada minimalny nacisk, jako że jest podtrzymywana przez mięśnie stopy. Natomiast pięta, zewnętrzna krawędź oraz palce i podbicie utrzymują cały ciężar naszego ciała.

Płaskostopie u dzieci polega na tym, że stopa stąpa całym ciężarem. Powoduje to spore obciążenie stopy oraz ból podczas chodzenia. Co więcej, ma wpływ na postawę całego ciała, zwłaszcza na skoślawienie kolan oraz postawy kręgosłupa.
Kto leczy płaskostopie u dzieci?

Płaskostopie u dzieci należy leczyć wcześnieOsobą odpowiedzialną za diagnozę oraz proces leczenia dziecka z płaskostopiem jest zawsze lekarz ortopeda ze specjalizacją w pediatrii. Jest on wykwalifikowanym członkiem zespołu medycznego większości szpitali albo prowadzi własny gabinet przyjęć.

Lekarz ortopeda jest w stanie stwierdzić, czy płaskostopie u dzieci występuje w przypadku naszego szkraba oraz oceni, czy choroba postępuje, czy też wymaga się jedynie prostego systemu rehabilitacji.
Jak leczyć u dzieci płaskostopie?

Lekarz ortopeda będzie w stanie stwierdzić, czy leczenie wymaga przychodzenia na specjalne zajęcia rehabilitacyjne, czy też wystarczą regularne ćwiczenia w domu. Oprócz tego nieomal na pewno poleci nam zakup butów ortopedycznych lub specjalnych wkładek do butów, jakie dziecko będzie musiało nosić, aby wyzdrowieć.

Wszystko jednak zależy przede wszystkim od nas, rodziców. To my jesteśmy częstokrotnie sprawcami płaskostopia u dzieci. Nie próbujmy na siłę zmuszać dzieci do tego, aby zaczęły chodzić wcześniej niż jest to potrzebne.