Leczenie uzależnień – gdzie?

0
563
Rate this post

Kiedy decydujemy się na terapię w ośrodku leczenia uzależnień najczęściej zdajemy sobie sprawę, jak ważna decyzją jest wybór odpowiedniej kliniki i jak wiele w naszym życiu zależy od tego, czy trafimy w ręce profesjonalistów czy szamanów – szarlatanów. Dlatego bez względu na to jakie czy mamy na celu leczenie alkoholizmu czy innego uzależnienie trzeba postawić takiemu ośrodkowi pewne wymagania.

Po pierwsze : rzetelna diagnoza uzależnienia

Profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień zanim przyjmie pacjenta na leczenie, postawi jeszcze raz diagnozę. Bo może się okazać, że potencjalny kandydat na terapię czy odwyk nie jest jeszcze na etapie alkoholizmu, a jedynie picia szkodliwego i zamiast pobytu w ośrodku uzależnień, wystarczy leczenie w gabinecie psychologicznym

Po drugie: prywatność w ośrodku

Profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień zagwarantuje nam komfort leczenia nie tylko w postaci wygodnych pokoi czy masaży relaksacyjnych, ale także pod postacią gwarancji zachowania prywatności. Wszyscy pracownicy ośrodka powinni mieć w umowach o pracę odpowiednie klauzule.

Po trzecie: własny program ośrodka

Naprawdę profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień powinien pracować w oparciu o własny program terapeutyczny. Najczęściej takie programy leczenia uzależniań powstają niejako same, przy okazji codziennej pracy terapeutów, którzy po prostu dobierają najskuteczniejsze metody leczenia.

Sprawdzenie tych trzech rzeczy pozwoli nam odsiać te ośrodki, w których nie warto leczyć i odróżnić profesjonalistów od terapeutów bez kwalifikacji. Warto także sprawdzić czy pracownicy ośrodka maja na koncie jakieś publikacje o leczeniu uzależnień, ale to wcale nie musi być równoznaczne z tym, że są skuteczni w praktyce.