Zapalenie krtani

0
794
Rate this post

Choroba ta dotyka najczęściej dzieci, zwłaszcza cierpiące na alergię, oraz palaczy papierosów (obecnych i byłych, jeśli palili przez wiele lat). Dzieje się tak z powodu zniszczenia śluzówki dróg oddechowych oddechowych służącego ich oczyszczaniu aparatu rzęskowego.

Chorobę powodują wirusy. Objawia się niedającą się odkrztusić chrypką, charakterystycznym suchym kaszlem, piekącym bólem gardła. Temperatura sięga z reguły około 37 st. C.

Na początku choroby kaszel jest suchy, kiedy staje się wilgotny znaczy to, że doszło do nadważenia przez bakterie. Wydzieliny w drogach oddechowych robi się dużo, dołącza się gorączka. Konieczne może okazać się zastosowanie antybiotyku. Na tym etapie choroby koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

U małych dzieci chorobie często towarzyszy duszność, która nasila się wieczorem i w pozycji leżącej. Jeżeli oddech staje się świszczący i dziecko staje się niespokojne należy je posadzić w pozycji siedzącej. W tej chorobie dośc gwałtownie może dojść do zaostrzenia a to grozi uduszeniem.

Najlepsze efekty lecznicze dają inhalacje, których skład zaleca lekarz. Inhalacje to metoda lecznicza polegająca na wdychaniu pary wodnej lub leków do układu oddechowego (także dzięki zastosowaniu urządzeń wytwarzających aerozole lecznicze o różnym stopniu rozproszenia). Dzięki tej metodzie staje się możliwe wprowadzenie do dróg oddechowych odpowiednich leków docierających do najdrobniejszych oskrzelików. Tym sposobem można wprowadzać antybiotyki, środki rozkurczające, odczulające i przeciwzapalne oraz leki ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny oskrzeli. Podawanie leków za pomocą ręcznych inhalatorów może być stosowane tylko u dzieci starszych, które potrafią wykonać głęboki oddech.

Pomaga także podawanie witaminy C, rutinoskorbinu, niesterydowych leków przeciwzapalnych. Chory musi dużo pić a powietrze w pokoju, w którym przebywa, musi być nawilżane