Badanie, prowadzone m.in. przez profesora Petera Ravdina

0
620
Rate this post

Badanie, prowadzone m.in. przez profesora Petera Ravdina i Donalda Berry udowodniły, że nowotwory hormonozależne przestają się rozwijać w momencie przerwania dostarczania organizmowi hormonów. Należy podkreślić, że rak piersi potrzebuje wielu lat aby się w pełni rozwinąć, natomiast analiza dotyczy nowotworów już istniejących, które urosły pobudzane działaniem hormonalnych farmaceutyków i które przestały rosnąć w momencie zaprzestania ich przyjmowania.

Groźba raka piersi zmusiła naukowców z całego świata do szukania alternatywy dla terapii hormonalnych w naturalnych substancjach roślinnych naśladujących działanie żeńskich hormonów. To właśnie fitoestrogeny, tak jak naturalne estrogeny, wiążą się z receptorami estrogenowymi i hamują wydzielanie hormonu LH wywołującego między innymi uderzenia gorąca. Dodatkowo ich działanie jest w pełni skuteczne i bezpieczne dla organizmu kobiety, nie wywołując żadnych efektów ubocznych. W Polsce do tej pory jedynie jeden preparat roślinny na bazie wyciągu z soi, został przebadany klinicznie. Badania przeprowadzone przez Akademię Medyczną w Szczecinie potwierdziły niezawodne działanie stosowanych w leku fitoestrogenów.

Stosowanie fitoestrogenów w terapii menopauzalnej może obniżyć ryzyko wystąpienia raka, ale również przyczynia się do zmniejszenia występowania chorób sercowo-naczyniowych i osteoporozy. Fitoestogeny obniżają poziom cholesterolu oraz mają właściwości przeciwutleniające. Autorzy analizy mają nadzieję, że nowe badania, z uwzględnieniem danych z Kanady i Europy, potwierdzą w przyszłości ich wnioski.