KOMENTARZ EKSPERTA

0
526
Rate this post

KOMENTARZ EKSPERTA
Prof. Krzysztof Drews, kierownik Kliniki Perinatologii i Chorób Kobiecych w Poznaniu, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

Prof. DrewsRak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w krajach rozwiniętych świata jak i w Polsce. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór wzrasta wraz z wiekiem i największą liczbę zachorowań obserwuje się w okresie około i pomenopauzalnym.

Przyczyny zachorowania na raka piersi nie są do końca poznane, a czynniki ryzyka wielorakie; zależne od uwarunkowań genetycznych, diety, trybu życia, masy ciała oraz hormonalne. Wpływ stosowania terapii hormonalnej w okresie menopauzy na raka piersi pozostaje nadal niejednoznaczny i jest intensywnie badany. Wykazano, że stosowanie samych estrogenów niesie mniejsze ryzyko zachorowania niż stosowanie jednocześnie preparatów progesteronowych.

Stosowanie fitoestrogenów w terapii łagodzącej objawy menopauzy jest postępowaniem całkowicie bezpiecznym i nie podnosi w żadnym stopniu ryzyka zachorowania na ten niebezpieczny nowotwór.

SoyfemSoyfem – lek z soi niemodyfikowanej genetycznie, skutecznie łagodzący objawy menopauzy. Poprawia on samopoczucie, zmniejsza nasilenie uderzeń gorąca, nadmiernej potliwości i bezsenności. Jest to jedyny preparat na polskim rynku z fitoestrogenami (naturalne substancje naśladujące działanie żeńskich hormonów). Lek dostępny bez recepty lek dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować terapii hormonalnej.