Na co zwrócić uwagę przy wyborze wkrętów do różnych materiałów?

0
416
Rate this post

Wkręty należą do niepozornych i niewielkich produktów, które jednak charakteryzują się bardzo szerokim zastosowaniem. Powszechnie wykorzystuje się je przy remontach i dowolnych pracach budowlanych. Wkręty umożliwiają łączenie ze sobą elementów konstrukcyjnych wykonanych z różnych materiałów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jak istotny jest wybór wkrętów do odpowiedniego rodzaju materiału

Co warto wiedzieć na temat wkrętów?

Dostępne na rynku wkręty zazwyczaj wykonywane są ze stali kwasoodpornej, nierdzewnej bądź też węglowej. Poszczególne ich modele różnią się od siebie nie tylko pod względem wielkości, ale także ceny i wyglądu łba. Wkręty najczęściej oferowane są przez producentów w komplecie z pasującymi do nich kołkami.

Każdy wkręt składa się z łba z nacięciem oraz trzonu. Trzon wkręta posiada walcowaty bądź też stożkowy kształt, a ponadto jest gwintowany, co umożliwia jego montaż.

Łby wkrętów podzielić można, biorąc pod uwagę ich kształt, na:

  • walcowate soczewkowe,

  • walcowate płaskie,

  • stożkowe soczewkowe,

  • stożkowe płaskie,

  • owalne,

  • kuliste.

Dostępne są także wkręty całkowicie pozbawione łba.

Przy zakupie wkrętów trzeba zwrócić uwagę także na kształt nacięcia na łbie. Spotkać można nacięcia:

  • ośmiokątne,

  • kwadratowe,

  • gwiazdkowe,

  • sześciokątne,

  • proste,

  • krzyżowe.

Jak wybrać wkręty do poszczególnych rodzajów materiału?

Boże wkrętów przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, by postawić na produkt pochodzący od uznanego producenta. Wkręt powinien posiadać aprobatę techniczną, a także być odporny na korozję, co umożliwia zastosowanie go na zewnątrz.

Przed wyborem wkrętów warto zastanowić się, do czego zostaną one wykorzystane.

Wkręty do betonu to zamocowania ramowe, które wyróżniają się bardzo wysoką wytrzymałością, nawet na największe obciążenia. Dzięki nim można uzyskać trwałość połączenia na wiele kolejnych lat. Wkręty hartowane do betonu wykorzystuje się nie tylko do otworów wykonanych w betonie, ale także pustaku, cegle bądź też kamieniu. Znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, umożliwiając tworzenie trwałych i wytrzymałych konstrukcji nawet w najbardziej zbitym i twardym materiale.

Wkręty do drewna z kolei wykonywane są ze stali i zazwyczaj posiadają stożkowy łeb – płaski bądź też kulisty. W sklepach można także kupić wkręty do drewna z łbem owalnym bądź też stożkowym. Osoby, które chcą łączyć ze sobą materiały drewniane, powinny postawić na wkręty ciesielskie ze stożkowym łbem, pokryte warstwą cynku.

Producenci wkrętów oferują także wkręty ocynkowane, które nadają się do łączenia zarówno metalu, jak i drewna.

Jak widać, na rynku dostępne są najróżniejsze rodzaje wkrętów. Podczas gdy jedne z nich sprawdzają się najlepiej w pracach wykonywanych z drewnem, inne o wiele lepiej poradzą sobie z łączeniem twardszych materiałów. Tak ogromny wybór sprawia, że każdy klient jest w stanie precyzyjnie dobrać rodzaj wkręta do zaplanowanych prac, co gwarantuje osiągnięcie oczekiwanego i trwałego efektu końcowego.